Zarejestruj się    Zaloguj się    Forum    Szukaj    FAQ

Indeks witryny » FAQ » Hamulce, zawieszenie, układ kierowniczy

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dystanse?
Administrator

Hej, generalnie chciałem założyć dystanse do kół (felgi mam ori, wydają się całkiem fajne więc nie chciałbym zmieniać). Chciałem felgi zlicować bardziej z błotnikiem. Natomiast jak wczoraj patrzyłem to odległość od krawędzi samochodu jest różna z przodu i z tyłu (tył siedzi głębiej). Ktoś miał dystanse i poleci jakiej grubości kupić (jaka różnica pomiędzy przodem/tyłem)?

Tytuł: Re: Dystanse?

Wiem, jestem w mniejszości. Otóż zmiana długości ramienia wahacza wpływa na zmianę momentu gnącego. Wydłużenie ramienia spowoduje wzrost siły działającej na sprężynę i amortyzator. Dwa, trzy cm dystansu i dosłownie widać, że przód jest niżej. Ale to tylko kwestia estetyczna i być może (o gustach się nie dyskutuje) spowoduje to nawet dodatkowe zadowolenie posiadacza.
Natomiast zupełnie inną kwestią jest zachowanie się zawieszenia pod wpływem sił dynamicznych - jaki to będzie miało wpływ na bezpieczeństwo nie wiadomo i prawdopodobnie nie da się teoretycznie tego zagadnienia rozwiązać. Zmierzam do tego, że producent pojazdu przeprowadził badania empiryczne i kreślił długość ramienia wahacza na x. Nie wolno tej wartości zmieniać i proszę przyjąć założenie, że kwestia ta znajdzie miejsce w przepisach polskiego prawa.
Każdy ma "swój" margines bezpieczeństwa. Jak pisałem na początku, jestem w mniejszości. Mój margines nie pozwala na stosowanie dystansów abstrahując od tego jak dokładnie i z czego są one wykonane - to już zupełnie inne zagadnienie. Generalnie wszystko jest dobrze, jak jest dobrze. Jak komuś stanie się krzywda, to prokurator będzie badał związek przyczynowi skutkowy, a ubezpieczyciel będzie aktywnie mu w tym pomagał.
Już widzę opinię biegłego: "rozstaw kół jest niezgodny z homologacją dla tego pojazdu. Zastosowano dodatkowe elementy zawieszenia powodujące zwiększenie rozstawu kół - co mogło mieć wpływ na zachowanie pojazdu na drodze tym samym na długość drogi hamownia i spowodowanie wcześniejszego niekontrolowanego poślizgu".
Sąd zawsze samodzielnie w realiach konkretnej sprawy podejmuje decyzję o tym, które dowody lub opinie uznać za wiarygodne lub istotne dla rozstrzygnięcia. Pewne jest natomiast, że ubezpieczyciel odmówi odszkodowania i konia z rzędem temu, kto osiągnie sukces w oddzielnym sporze sądowym.

Administrator

hmm... w sumie racja, nie pomyślałem o tym w ten sposób. zostaje więc chyba wymiana felg ewentualnie... :/ to jeszcze inaczej zapytam:

czy rozstaw kół nie powinien być taki sam z tyłu i z przodu? dlaczego więc odległość od krawędzi błotnika jest różna z tyłu i z przodu? no i najważniejsze - przy doborze felg również wypadałoby chyba uwzględnić inną szerokość felgi na przód i na tył żeby to ładnie wyglądało (o ile?)?

asedas pisze:
czy rozstaw kół nie powinien być taki sam z tyłu i z przodu? dlaczego więc odległość od krawędzi błotnika jest różna z tyłu i z przodu?

Rozstaw jest taki sam z przodu i z tyłu.

Śmiało zakładaj dystanse,tylko bez przesady.Tyl wizualnie wyglada na węższy i dystanse to skorygują .Ja założyłem felgi w rozmiarze 8x17 et 50 plus dystanse z tylu o grubości 13mm i teraz wyglada elegancko .Prowadzenie w zakrętach na plus.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Indeks witryny » FAQ » Hamulce, zawieszenie, układ kierowniczy